REGULAMENT 2014

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

REGULAMENT 2014

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Ian 14, 2014 5:31 pm

REGULAMENT
PENTRU PRACTICAREA PESCUITULUI RECREATIV/SPORTIV

În conformitate cu ordinul MADR nr. 15/2011 si OG 23/2008 completata si aprobata de legea 317/2009 pescuitul recreativ/sportiv se poate practica pe întreg teritoriul ROMÂNIEI în apele publice pe baza unui permis nominal eliberat de AGENTIA NATIONALA PENTRU PESCUIT ŞI ACVACULTURA prin asociatiile de pescari legal constituite.

REGULI GENERALE PENTRU PRACTICAREA PESCUITULUI RECREATIV/SPORTIV IN APELE MARITIME SI CONTINENTALE.

În apele curgatoare si statatoare din zona montană, numai cu o singură undiţă cu cel mult 2 cîrlige .
În apele din zona colinară şi de şes ,pe tot cursul Dunării şi pe braţele sale,în Delta Dunarii,cu cel mult 4 undiţe cu cîte 2 cîrlige fiecare.
În apele teritoriale ale Mării Negre, cu cel mult 2 undite cu cite 2 cîrlige fiecare sau 1 ţaparina cu 10 cîrlige.
Pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale.
În apele de munte cu salmonide se pot retine de catre un pescar cel mult 10 bucaţi în total ,din urmatoarele specii; păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, păstrăv fîntînel,coregon şi lipan .
În apele colinare şi de şes,pe Dunăre,Delta Dunării şi apele maritime,un pescar poate reţine din captură,cel mult 5kg/zi de peşte sau numai un singur peşte dacă greutatea lui depăşeşte5kg

REGULI SPECIALE APLICATE PE APELE ADMINISTRATE DE ASOCIATIA ESOX SPINNING CLUB cnform aut.309 si 310 din 2011

1) Pe toate apele administrate de Asociatia ESC sunt obligatorii regulamentele generale prevazute de lege.
2) Pe toate apele aflate în administrare este interzis pescuitul la japca,(agatarea intentionata a pestilor de dinafara) si pescuitul cu setci,plase sau alte unelte si procedee decit cele legale.
3) Perioadele de prohibitie legiferate vor fi respectate pe specii si zone geografice.
4) Pe parcursul rîurilor şi în zona unde se practică pescuitul recreativ/sportiv este interzisă degradarea mediului (aruncarea deseurilor,tăierea arborilor etc), pescuitul in locurile unde se afla deseuri duce la sanctionarea pescarului din acel loc.(se va considera ca sunt de la persoana aflata in acel loc ).
5) Pe toate apele aflate în administrare, asociatia percepe pentru nemembrii sai urmatoarele tarife; 6 lei/saptamina,11 lei/luna sau 22 lei/an.
Chitantele se pot obtine de la sediul asociatiei si de la magazinele de profil partenere,sau achitind direct in contul asociatiei deschis la banca Transilvania cont RO54BTRL00601205D86666XX.
6) Pesti care nu indeplinesc conditiile legale pentru a fi retinuti ,(specie protejata,dimensiune, cantitate)vor fi eliberati vii in cel mai scurt timp.
7) Permisele de pescuit ANPA si carnetele de membru esox sunt individuale, nu pot fi transmise altor persoane, si vor fi prezentate pentru control impreuna cu actul de identitate.
Cool Pescarii care incalca acest regulament si care vor aduce prejudicii morale sau materiale, asociatiei si membrilor sai vor fi sanctionati conform legii si vor fi exclusi din asociatie cu pierderea tuturor drepturilor,nemembrii asociatiei nu vor mai primi dreptul de a pescui in apele administrate de asociatie si vor pierde diferentele.
9) Pescarii care nu au vizat carnetul de membru pentru anul in curs pierd calitatea de membru al asociatiei.
10) Pescuitul practicat fara permis ANPA si carnet de membru vizat pe anul in curs sau chitanta , in apele administrate de asociatie va fi sanctionat conform legii 317/2009, art.58/c, fara avertisment.

Presedinte Asociatie
Admin
Admin

Data de înscriere : 06/04/2011
Localizare : Bistrita

http://asociatiaesc.forumz.ro

Sus In jos

Re: REGULAMENT 2014

Mesaj Scris de abrudandanioan2007 la data de Mar Mar 18, 2014 2:32 am

de ce oare cu permis anpa nu pot pescui si pe raul sieu?daca legea prevede acest lucru?
daca am permis anpa cat este taxa de pescuit pe zi pe raul sieu si de ce? astept un raspuns concret.legal.

abrudandanioan2007

Data de înscriere : 18/03/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Mar 18, 2014 8:16 pm

abrudandanioan2007 a scris:de ce oare cu permis anpa nu pot pescui si pe raul sieu?daca legea prevede acest lucru?
daca am permis anpa cat este taxa de pescuit pe zi pe raul sieu si de ce? astept un raspuns concret.legal.
pentru ca raul sieu este in administrarea asociatiei pe al carei forum intrebi,daca ai citit postarea de mai sus ''regulament''ar trebui sa ai deja raspunsuri la intrebarile tale,daca te uiti in spatele cardului ANPA ,acolo este specificat cind si cum este valabil.
daca mai ai intrebari puncteazale .
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de abrudandanioan2007 la data de Mar Mar 18, 2014 8:56 pm

Dupa cum scriati mai sus,Permisul de pescuit ANPA are valabilitate in toate habitatele piscicole,naturale cu exceptia RBDD.Eu stiu ca RBDD este rezervatia biosferei delta dunarii!totusi daca as pescui pe raul sieu pot desigur cu plata unei taxe?sincer sunt nelamurit.si nu vreau sa creez polemica desigur.STIMA

abrudandanioan2007

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Mar 19, 2014 12:46 am

abrudandanioan2007 a scris:totusi daca as pescui pe raul sieu pot desigur cu plata unei taxe?sincer sunt nelamurit.si nu vreau sa creez polemica desigur.STIMA
desigur ca poti pescui,iar la art.5 este specificat destul de clar zic eu;5) Pe toate apele aflate în administrare, asociatia percepe pentru nemembrii sai urmatoarele tarife; 6 lei/saptamina,11 lei/luna sau 22 lei/an.
Chitantele se pot obtine de la sediul asociatiei si de la magazinele de profil partenere,sau achitind direct in contul asociatiei deschis la banca Transilvania cont RO54BTRL00601205D86666XX.
,deci poti alege una din variante,daca vrei poti primi in schimbul aceleeasi sumei de 22 lei si statutul de membru pescar al asociatiei,unde mai poti beneficia si de contractele de reciprocitate cu alte asociatii din alte judete,ceea ce-ti da dreptul ca pentru 22lei/an sa pescuesti in mai multe ape de ses si colinare in conformitate cu regulamentul fiecarei asociatii.
daca nici acum nu esti lamurit poti venii la sediul asociatiei,str.lalelelor nr2 si povestim mai detaliat.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de abrudandanioan2007 la data de Mier Mar 19, 2014 1:05 am

acum m-am lamurit.astai romania.100 de permise in tara noastra.astai romania.am sa ma conformez si sa platesc si cei 22 de lei pentru a pescui pe sieu.asa sa pot sta linistit Mad

abrudandanioan2007

Sus In jos

Mesaj Scris de KTA-foreverapi-SKY la data de Dum Mai 04, 2014 6:08 pm

felicitari pentru initiativa! Daca sunt din alt judet (SV) Vatra Dornei, pot sa-mi fac permis la D-voastra in BN ? sa achit si taxa de 22 de lei, sa fiu in regula cu toate.mentionez ca detin un permis AJVPS si unul ANPA...
KTA-foreverapi-SKY

Data de înscriere : 04/05/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Lun Mai 05, 2014 3:47 pm

desigur,poti plati la banca in contul din regulament,s-au poti trece pe la asociatie,str Lalelelor nr 2,daca vrei mai multe detalii poti suna la 0745515675
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de KTA-foreverapi-SKY la data de Mier Mai 07, 2014 2:25 pm

Ok multumesc pentru raspuns, am sa trec pe la magazin, ca si asa vreau sa-mi reanoiesc/schimb sculele,oricum memorez si numarul de tel. in caz ca apar nelamuriri pe langa apa la partidele de pescuit. Fir intins si sa ne stim de bine !!!
KTA-foreverapi-SKY

Data de înscriere : 04/05/2014

Sus In jos

plati prin virament

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Aug 05, 2014 4:04 pm

plata cotizatiei sau plata taxei de acces,prin virament bancar, presupune ca persoana care vireaza suma sa aiba achitata taxa pentru ANPA,in cazul in care persoana nu are achitata taxa ANPA, platile prin virament nu dau dreptul legal de a pescui.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: