Braconieri prinsi la Arcalia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Braconieri prinsi la Arcalia

Mesaj Scris de vasi la data de Sam Apr 30, 2011 4:09 am

Tinand cont ca starea meteo cu multe ploi in ultimele doua zile era propice braconatului cu crasnicul,Cristian Patru paznic angajat al Asociatiei a facut o scurta incursiune pe parcursul Sieu aval de Saratel. Deja de pe podul rutier din aceasta localitate au fost vazuti 2 braconieri.A fost alertata jandarmeria prin apel telefonic la 112, intr-un timp extrem de scurt,7 minute,sase jandarmi condusi de Plt.adj Puie au fost in control in amonte de podul de la Saratel pana la confluenta cu raul Bistrita. Din pacate braconierii erau plecati. S-a purces la control in aval,respectiv in Arcalia unde au fost depistati 3 braconieri,asupra carora s-au gasit crasnice, precum si cca 6 Kg peste,cea mai mare parte sub dimensiunea legala din speciile clean,scobar,mreana ,porcusor.
Mentionez ca toata actiunea de control a fost filmata de catre jandarmi,carora le multumim pentru promptitudinea si profesionalismul de care au dat dovada.
Cei 3 braconieri au fost amendati conform cadrului legal cu cate 600 lei fiecare.
Speram ca acest gen de braconaj sa fie cat mai rar intalnit pe apele noastre.

vasi

Data de înscriere : 30/04/2011

Sus In jos

Re: Braconieri prinsi la Arcalia

Mesaj Scris de lucioperca la data de Lun Mai 30, 2011 11:47 pm

Foarte bine....si as fi bucuros sa vad mult mai multe controale atat in perioada de prohibitie cat si dupa ce se termina prohibitia. De multe ori cand merg la pescuit pe Sieu vad localnici cu tot felul de plase sau mai stiu eu ce chestii. Crying or Very sad

lucioperca

Data de înscriere : 30/05/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Mai 31, 2011 3:17 am

marti 24.05.2011 a mai fost un control pe parcursul sieului impreuna cu jandarmeria si anpa,unde nu am gasit decit 3 unditari si un plasar,sanctionati conform legilor,dar duminica... jandarmii si noi am gasit spre regretul nostru peste 20 de unditari si 4 plasari desigur ca nu a fost loc de pardon...clar ca actiunile vor continua si speram ca in citiva ani lucrurile sa se schimbe,sa mearga pe fagasul cel bun,dupa cum speram la fel si in legatura cu celelalte ape,chiar daca nu sunt administrate de noi... Laughing
Admin
Admin

Data de înscriere : 06/04/2011
Localizare : Bistrita

http://asociatiaesc.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: